Wiedza

Diagnostyka i medycyna funkcjonalna – 3 przykłady.

Medycyna funkcjonalna jest rozwiązaniem problemów współczesnej opieki zdrowotnej.

Opieka zdrowotna jest nieefektywna, konsumuje ogromne ilości pieniędzy i nie przekłada się na efekt w postaci zdrowego społeczeństwa. Aktualnie medycyna stoi na progu ważnej zmiany, a nawet rewolucji w historii nowoczesnej medycyny. Lekarze i specjaliści medycyny funkcjonalnej są na czele najbardziej zaawansowanej formy opieki zdrowotnej – skupionej na pacjencie i jego indywidualnych potrzebach. 

Co roku liczba osób, które szukają pomocy medycznej poza dostępną medycyną akademicką wzrasta. Ludzie zaczynają zauważać, że branie leków to nie jest metoda na zdrowie. Lekarze powinni skupić swoją uwagę na właściwych obszarach. Oto kilka z nich, które należy rozpatrzyć u każdego pacjenta:

 • rola “obciążenia toksycznego” w rozwoju chorób przewlekłych,
 • zrozumienie indywidualności biochemicznej,
 • koncept, że medycyna i opieka zdrowotna muszą być skoncentrowane na pacjencie, a nie na chorobie.

# Zasada nr 1 Całkowite Obciążenie Toksyczne 

Wyobraź sobie taką sytuację: pewnego dnia mężczyzna jadący samochodem zatrzymywał się od czasu do czasu, aby załadować kamienie do bagażnika swojego samochodu. Z każdym nowym kamieniem jego samochód stawał się coraz wolniejszy i wolniejszy, opadał coraz niżej i niżej. Znowu zatrzymał się, aby wrzucić kolejny kamień, nagle – BAMMM!!! – jego zawieszenie uległo zniszczeniu. Zbiornik paliwa uderzył o asfalt, iskry latały, benzyna zapaliła się. Kiedy władze dotarły na miejsce, z samochodu mężczyzny nie pozostało nic prócz skręconego metalu i dymiących popiołów.

Każdy kolejny kamień to stresor z otoczenia

Ty jesteś jak samochód tego mężczyzny. Przechodzisz przez życie, gromadząc różne rodzaje “kamieni” (stresorów), świadomie lub nie, które utrudniają funkcjonowanie Twojego ciała. Są to “toksyczne” stresory. Cokolwiek obciąża normalne funkcjonowanie Twojego ciała i oddala Cię od optymalnego zdrowia, może być nazwane toksyną. W ciągu życia całkowite obciążenie toksycznymi stresorami może stać się zbyt duże i wtedy pojawia się poważny kryzys zdrowotny:

 • nowotwór, 
 • – zawał serca, 
 • udar mózgu, 
 • cukrzyca, 
 • – choroba Alzheimera, 
 • – stwardnienie rozsiane, 
 • zespół chronicznego zmęczenia, 
 • zapalenie stawów, 
 • – alergie i wiele innych 

Za dużo “kamieni” w bagażniku. Możesz być w stanie poradzić sobie z niektórymi z nich, ale gdy toksyczne czynniki zbyt silnie się nagromadzą, w końcu Twoje ciało nie będzie w stanie ciągnąć takiego obciążenia. Jeśli naprawdę chcesz poprawić swoje zdrowie, upewnij się, że Twój lekarz dokładnie zbada poniższe czynniki:

 • toksyny środowiskowe
 • zaburzenia trawienia i wchłaniania
 • stres emocjonalny
 • zaburzenia gospodarki cukrowo-insulinowej
 • stres oksydacyjny
 • zaburzenia w detoksykacji
 • dysfunkcje mitochondriów
 • wirusowe, bakteryjne lub pasożytnicze infekcje
 • niepożądane reakcje na leki
 • obciążenie metalami ciężkimi
 • – obciążenie nadnerczy
 • dysbalans mineralny
 • alergie/ nietolerancje pokarmowe
 • zaburzenia w pracy tarczycy
 • przepuszczane jelita
 • dysbalans w układzie immunologicznym
 • zaburzenia hormonalne

Zrozumienie całkowitego obciążenia pozwoli docenić siłę medycyny funkcjonalnej w rozwiązywaniu przypadków, które uważane są za nierozwiązywalne.

“To tylko wtedy, gdy całkowite obciążenie ciała stresorami fizycznymi i psychicznymi zostanie wystarczająco zredukowane,” zauważa Sherry Rogers, M.D., ” ciało będzie w stanie odwrócić szkody z lat przeciążenia i zacząć się leczyć…im niższe całkowite obciążenie, tym wyższe Twoje ogólne zdrowie.”

Przyjrzyjmy się przypadkowi, aby to zobrazować:

PRZYPADEK 1 – Zespół jelita drażliwego

23-letnia kobieta zgłasza objawy naprzemiennego zaparcia i biegunki. Skarży się na częste bóle brzucha i odczuwa wzdęcia po posiłkach. Zdiagnozowano u niej zespół jelita drażliwego (IBS).

Medycyna funkcjonalna: terapia zespołu jelita drażliwego.
Medycyna funkcjonalna: terapia zespołu jelita drażliwego.

Podejście oparte na leczeniu choroby

Podejście oparte na leczeniu pacjenta

Medycyna Zachodnia

Medycyna Alternatywna

Medycyna Funkcjonalna

Leczenie objawów za pomocą leków:
– Zenorm (stosowany poza UE)
– antybiotyki i chemioterapeutyki, takie jak: neomycyna, metronidazol i rifaksymina
– leki rozkurczowe np: hioscyna
– regulujące motorykę jelit, np. trimebutyna

Lekarze mogą także przepisać antydepresanty, aby “pomóc” poradzić sobie z psychosomatyczną naturą IBS.
Leczenie objawów za pomocą metod alternatywnych. Poniżej typowy protokół suplementacyjny: 

– zadbanie o spokój psychiczny: spacery, joga, medytacja, 
– akupunktura
– olejek kminkowy
– laktaza
– probiotyki

Dotarcie do przyczyny dlaczego pacjent ma IBS. Leczenie przyczyny “root cause” a nie objawów. Wyeliminowanie u podstaw tego co powoduje zespół jelita drażliwego:

– Badanie i leczenie niedokwaśności żołądka (hypochlorhydria) IBS jest określany jako stan hipochlorhydrii rozciągający się na błonę śluzową okrężnicy.
Diagnostyka i eliminacja pasożytów blastocystis hominis i dientamoeba fragilis poprzez dokładną analizę kału.
– Kompleksowa analiza trawienia pod kątem wydajności enzymatycznej, zwłaszcza laktazy, oraz w celu całkowitej oceny pracy układu pokarmowego (test GI-map).
– Badanie krwi i panelu tarczycowego.
– Ocena stanu przepuszczalności jelita “leaky gut”.
– Badanie kalprotektyny (w celu oceny, czy jest stan zapalny w jelicie).
– Panel glutenowy w celu potwierdzenia lub wykluczenia celiakii.

Leczenie jest oparte na wynikach diagnostyki funkcjonalnej i opracowane w celu leczenia przyczyny i przywrócenia równowagi w organizmie. 
Porównanie sposobów terapii zespołu jelita drażliwego: medycyna klasyczna, medycyna naturalna i medycyna funkcjonalna.

Czego ludzie naprawdę oczekują od swojego lekarza?

Osoby zmagające się z dolegliwościami są spragnieni prawdziwych odpowiedzi na choroby przewlekłe takie jak fibromialgia, choroba serca, zapalenie stawów, choroby autoimmunologiczne, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie. 

Medycyna tradycyjna skupia się na końcowych metodach leczenia i rzadko zastanawia się nad podstawowymi zaburzeniami biochemicznymi, które mogą prowadzić do choroby. Ten przestarzały model powoduje, że większość z nas zaczyna interesować się alternatywną medycyną. Problem polega na tym, że wielu alternatywnych lekarzy i naturoterapeutów używa dokładnie tego samego modelu, zastępując tylko substancje chemiczne i inwazyjne procedury,  naturalnymi. Jest to lepsze podejście, gdyż ma mniej skutków ubocznych, jednak nie dociera do przyczyny. 

Znasz takie dialogi? Wprost jak z medycznej książki kucharskiej. 

 • – Masz zgagę? Weź Ranigast
 • – Masz zaparcia? Weź naturalny ziołowy środek
 • – Masz wysokie ciśnienie krwi? Weź bloker kanału wapniowego
 • – Masz lęki? Weź walerianę

To nie działa. Nie ma znaczenia, czy leczenie polega na podaniu leku na receptę czy naturalnego składnika, skupia się ono wciąż na poszukiwaniu tymczasowej objawowej ulgi, a NIE na identyfikacji przyczyny choroby. To jest podobne do ciągłego gaszenia pożarów bez szukania podpalacza, który je podpala.

Objawy są sygnałami

Tak jak czerwone ostrzegawcze światło w samochodzie, które miga, gdy jest problem z silnikiem, tak fizyczny objaw w organizmie jest informacją, że należy zająć się naprawą.  Leczenie objawu bez odkrycia prawdziwej przyczyny jest jak naklejenie kawałka czarnej taśmy na migające czerwone ostrzegawcze światło, żeby go nie było widać. Konsekwencje tej akcji są oczywiste – poważne komplikacje. Niestety, coraz częściej doświadczamy ignorowania tych przewlekłych objawów, co ostatecznie prowadzi do poważnej choroby (np. ignorowanie nadwagi, insuinooporności prowadzi do cukrzycy). 

Istnieje rozwiązanie

Dzięki funkcjonalnej diagnostyce specjaliści są w stanie pomóc swoim pacjentom przywrócić normalną funkcję ciała, nie tylko łagodząc objawy, ale także zatrzymując i odwracając postęp w kierunku chorób zagrażających życiu, takich jak zapalenie stawów, fibromialgia, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, choroby serca, osteoporoza i wiele innych przewlekłych chorób. W przeciwieństwie do dobrej woli tradycyjnych i alternatywnych lekarzy, którzy skupiają się na tym, jakim lekiem lub ziołem leczyć objawy, lekarze praktykujący funkcjonalną medycynę poświęcają czas na identyfikację fizjologicznych problemów, które doprowadziły do choroby pacjenta.

Nowy model w medycynie XXI wieku

Medycyna funkcjonalna to nowy model medycyny w XXI wieku.Funkcjonalna medycyna została zdefiniowana jako “dziedzina opieki zdrowotnej, która stosuje ocenę i wczesne interwencje w celu poprawy funkcjonowania fizjologicznego, poznawczego/emocjonalnego i fizycznego”.

# Zasada nr 2 Indywidualność biologiczna

Nie ma dwóch identycznych osób. Różne rozmiary, kształty, osobowości i poziomy zdrowia. Ta różnorodność reprezentuje zewnętrzne manifestacje wewnętrznych różnic chemicznych. Innymi słowy, fizyczne, mentalne i emocjonalne cechy wyrażane przez ludzi są odbiciem ich indywidualnej chemii ciała; a różne chemie ciała oznaczają różne wymagania dotyczące leczenia w celu utrzymania równowagi metabolicznej i fizjologicznej. To z kolei pozwoli jednostkom w pełni wyrażać ich prawdziwy potencjał zdrowotny.

Jeśli chodzi o zalecenia medyczne i żywieniowe, które pasują każdemu, pamiętaj o starym powiedzeniu, że to co korzystne dla jednej osoby, może być trucizną dla innej.

Rozumienie koncepcji indywidualności biologicznej daje unikalny sposób na patrzenie na opiekę zdrowotną. Następnym razem, gdy przeczytasz artykuł lub usłyszysz wykład promujący określoną żywność jako “zdrową”, która działa cuda dla zdrowia i dobrej kondycji każdego człowieka, zignoruj to. Albo, jeśli jakiś witamina lub minerał jest reklamowany jako dobry na tę lub tamtą chorobę lub dolegliwość, również zignoruj to.

Dwie różne osoby mogą mieć diametralnie różne reakcje na jedzenie, leki lub suplementy odżywcze. Niestety, zarówno w literaturze popularnej, jak i profesjonalnej, indywidualność biologiczna rzadko jest brana pod uwagę. Wszystko, co nam oferują, to witamina B12 na wyleczenie tego, zioło palmy sabalowej na wyleczenie tamtego, i tak dalej. Nawet jeśli dwie osoby prezentują tę samą chorobę lub stan, nie są identyczne i ich terapia nie będzie identyczna. 

Zilustrujmy to, patrząc na kolejny przypadek:

PRZYPADEK 2 – Nadciśnienie

55-letnia kobieta zdiagnozowana z nadciśnieniem. Jej ciśnienie krwi wynosi 178/92 i jest podwyższone od ponad 3 miesięcy.

Medycyna funkcjonalna: Terapia nadciśnienia tętniczego.
Medycyna funkcjonalna: Terapia nadciśnienia tętniczego.

Podejście oparte na leczeniu choroby

Podejście oparte na leczeniu pacjenta

Medycyna Zachodnia Medycyna AlternatywnaMedycyna Funkcjonalna
Leczenie objawów za pomocą leków: 
– diuretyki ACE-inhibitory
– blokery kanałów wapniowych
– beta-blokery
Leczenie objawów za pomocą metod alternatywnych. Poniżej typowy protokół suplementacyjny:
– niezbędne kwasy tłuszczowe: kw. linolowy, olej rybi, olej lniany
– Co Q10 – 50 mg 2-3 x dziennie
– witamina C- przynajmniej 2 g dziennie
– magnez – 400 mg dziennie
– potas jako diuretyk – 400-3000 mg dziennie
– karnityma – 500 mg – 3x dziennie
– witamina B5 – 900 mg tauryna – 500 mg

Takie podejście jedynie zastępuje chemiczne substancje naturalnymi. 
Dotarcie do przyczyny dlaczego pacjent ma nadciśnienie tętnicze. Leczenie przyczyny “root cause” a nie objawów. Wyeliminowanie u podstaw tego co powoduje wysokie ciśnienie krwi:
– Niewydolność nerek.
– Zastój wątroby / dróg żółciowych.
Obciążenie metalami ciężkimi (kadm).
– Dysfunkcje nadnerczy.
– Niewydolny układ krążenia (miażdżyca). 
– Dysbalans mineralny: sód/potas, wapń/fosfor/magnez
– Problemy z gospodarką cukru: dysinsulinemia, cukrzyca, hipogikemia reaktywna 
– Zaburzenia w pracy tarczycy
– Alergie/ nietolerancje pokarmowe

Kiedy podstawowa przyczyna nadciśnienia zostanie zidentyfikowana można przygotować protokół leczenia, który zaadresuje przyczynę i naprawi dysbalans w organizmie. Protokół może opierać się na substancjach z lewej kolumny (naturalnych), ale zostaną one w inteligentny sposób dobrane i ułożone z poszanowaniem biochemicznej indywidualności. Takie podejście nie tylko leczy nadciśnienie, lecz także pierwotną przyczynę nadciśnienia.  
Porównanie sposobów terapii nadciśnienia: medycyna klasyczna, medycyna natutralna i medycyna funkcjonalna

Epidemia nadciśnienia jest w Polsce leczona za pomocą leków przepisanych przez lekarza, z zaleceniem brania ich do końca życia. Gdyż przyczyna nadciśnienia “jest nieznana”. Prawdziwy dowód skuteczności “tego leczenia” polega na tym, możemy ocenić po tym co stałoby się z pacjentką, gdyby przestała przyjmować przepisane leki. Najprawdopodobniej ciśnienie krwi wzrosłoby gwałtownie. Czy to jest leczenie? Nie, to maskowanie objawów.

Co by się stało, gdyby przyczyna choroby została dokładnie zbadana za pomocą analizy objawów i symptomów, technik badania fizykalnego, analizy chemii krwi oraz innych zaawansowanych narzędzi diagnostycznych, takich jak badanie metali ciężkich w moczu lub panel detoksykacji wątroby? Szybko dowiedzielibyśmy się, co powoduje problem! A co gdyby przyczyną nadciśnienia było zatrucie kadmem? Wysokie ciśnienie powodowane jest także przez intensywne skoki glukozy i insuliny. Czy lekarze mówią o zmianie diety, ograniczeniu przetworzonych węglowodanów? Tylko, żeby za dużo nie solić. 

Co by się stało, gdyby toksyczność została wyeliminowana za pomocą klinicznie sprawdzonych metod detoksykacji? Nie tylko ciśnienie krwi wróciłoby do normy, ale pacjentka poczułaby się znacznie lepiej.

Zasada #3 Specyficzność pacjenta a specyficzność choroby

Podejście specyficzne dla choroby jest podejściem stosowanym przez praktycznie wszystkich tradycyjnych i alternatywnych lekarzy oraz innych specjalistów służby zdrowia. Standardowym podejściem jest się dopasowanie każdej z tysięcy nazwanych chorób do jakiegoś leku przepisywanego na receptę, bez recepty lub jakimś naturalnym środkiem. 

Istnieje lepsze podejście – funkcjonalna diagnostyka medyczna

Podejście specyficzne dla pacjenta, które jest charakterystyczne dla medycyny funkcjonalnej, pozwala lekarzom i innym profesjonalistom zdrowia na osiągnięcie tego, czego nie udało się osiągnąć z tradycyjnym modelem diagnostycznym, czyli rozwiązań opartych na szukaniu zaburzeń indywidualnych u konkretnego pacjenta. Medycyna funkcjonalna pozwala na uzyskanie indywidualnego, “pacjentowego” podejścia do leczenia, dzięki czemu można znaleźć skuteczne rozwiązania dla pacjentów z chorobami przewlekłymi.

Fascynującą rzeczą w funkcjonalnej medycynie jest to, że lekarze będą leczyć dwóch pacjentów, którzy mają identyczne objawy, ale z zupełnie różnymi programami leczenia. Na przykład dwóch pacjentów, którzy wydają się mieć tę samą chorobę zwyrodnieniową stawów, mogą mieć zupełnie różne zaburzenia fizjologiczne, biochemiczne i metaboliczne predysponujące ich do choroby. Każdy, kto zastosowałby “proceduralne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów” na tych dwóch pacjentach, zawiódłby w przynajmniej jednym przypadku. Przyczyną oczywistego niepowodzenia jest brak uwzględnienia czynników przyczynowych. Funkcjonalna medycyna udowodniła, że odkrywanie ukrytych zaburzeń fizjologicznych, biochemicznych i metabolicznych charakterystycznych dla pacjenta jest jednym ze sposobów przywracania i utrzymywania zdrowia, niezależnie od tego, jakie objawy prezentuje pacjent. 

Przyjrzyjmy się jeszcze jednemu przykładowi:

PRZYPADEK 3 – Przerost prostaty

67-letni mężczyzna został zdiagnozowany na podstawie badania per rectum jako mający przerost prostaty. Narzeka na opóźnienie oddawania moczu oraz uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

Podejście oparte na leczeniu choroby

Podejście oparte na leczeniu pacjenta

Medycyna Zachodnia Medycyna AlternatywnaMedycyna Funkcjonalna
Leczenie objawów za pomocą leków: 
finasteryd (Finaster)dutasteryd (Adadut)tamsulozyna (Ranosin)doksazosyna (Doxar)
Leczenie objawów za pomocą metod alternatywnych. Poniżej typowy protokół suplementacyjny:
Cynk 150-200 mg dziennie przez 2 miesiące i wtedy 50-70 mg dzienniepestki dynizioła: wierzbownica drobnokwiatowa, palma sabałowa, likopenl-alanina
Takie podejście jedynie zastępuje chemiczne substancje naturalnymi. 
Dotarcie do przyczyny dlaczego pacjent ma przerost gruczołu prostaty. Leczenie przyczyny “root cause” a nie objawów. Wyeliminowanie u podstaw tego co powoduje problemy:
Kompleksowe badanie krwi w celu oceny pracy nerek, wątroby, elektrolitów i lipidogramu stosując ocenę w ramach norm funkcjonalnych.Braki minerałów, głównie cynku. Kompleksowa ocena panelu hormonalnego: estrogenów, progesteronu i testosteronu. Ocena w kierunku ryzyka nowotworu prostaty.   
Porównanie sposobów terapii przerostu prostaty: medycyna klasyczna, medycyna natutralna i medycyna funkcjonalna

Estradiol podnosi poziom Bcl-2 który prowadzi do zwiększonej proliferacji komórek i opóźnia ich apoptozę, oba te procesy zwiększają ryzyko raka prostaty. Progesteron hamuje działanie Bcl-2 i zwiększa działanie p53, który spowalnia proliferację komórek  i utrzymuje prawidłową apoptozę, oba procesy zmniejszają ryzyko raka prostaty. Testosteron (ale nie jego forma DHT) zmniejszają wzrost komórek nowotworowych. 

Czy Twój lekarz jest naukowcem czy hazardzistą?

Hazardzista liczy na to, że szansa będzie po jego stronie. Może tak być, a może nie. Profesjonalista zajmujący się zdrowiem, który stosuje podejście specyficzne dla choroby w zarządzaniu pacjentem, znajduje się w podobnej sytuacji. Leczenie i diagnostyka mogą zadziałać lub też zakończyć się całkowitym niepowodzeniem. Istnieje pewien stopień ryzyka i wysoki stopień niepewności co do wyniku zalecanej terapii. Tak, istnieje szansa na sukces, ale istnieje również szansa na porażkę.
Naukowiec starannie ocenia dane i formułuje decyzję kliniczną, jaki kierunek podjąć, aby osiągnąć pozytywny wynik.

Kogo wybierzesz, aby zajął się Twoim zdrowiem? Jaki model medycyny będziesz wspierać?

Przeczytaj Case Study 1: Metabolizm Estrogenów.

Przeczytaj Case Study 2: Zmęczenie

Zobacz pełną ofertę produktów

Przejdź do oferty

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Wyrażając zgodę, zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Privacy Settings saved!
Ustawienia prywatności

Gdy odwiedzasz dowolną stronę internetową, może ona przechowywać lub pobierać informacje w Twojej przeglądarce, głównie w postaci plików cookie. Kontroluj swoje osobiste usługi plików cookie tutaj.


Niezbędne pliki cookie zapewniają podstawowe funkcje, takie jak bezpieczeństwo, zarządzanie siecią i dostępność. Możesz je wyłączyć, zmieniając ustawienia przeglądarki, ale może to wpłynąć na działanie witryny.

Używamy niezbędnych plików cookie, aby nasza strona działała. Chcielibyśmy również ustawić opcjonalne pliki cookie dotyczące wydajności, aby pomóc nam je ulepszyć. Nie ustawimy opcjonalnych plików cookie, chyba że je włączysz. Korzystanie z tego narzędzia spowoduje ustawienie pliku cookie na Twoim urządzeniu, aby zapamiętać Twoje preferencje.

Chcielibyśmy ustawić pliki cookie Google Analytics, aby pomóc nam ulepszyć naszą stronę internetową poprzez zbieranie i raportowanie informacji o tym, jak z niej korzystasz. Cookies zbierają informacje w sposób, który nikogo bezpośrednio nie identyfikuje. Aby uzyskać więcej informacji na temat działania tych plików cookie, odwiedź naszą stronę Prywatność i pliki cookie.

Odrzuć wszystkie usługi
Zaakceptuj wszystkie usługi