Plan artykułu:
Zakres profilaktyczny i terapeutyczny
Im więcej, tym lepiej?
Witamina D – skutki zbyt wysokiego poziomu
Prawidłowa suplementacja Witaminy D
Witamina D jest niezbędna dla naszego organizmu i bierze udział w wielu kluczowych procesach. Nie będę ich tutaj opisywać. To, na co chcę dziś zwrócić uwagę, to prawidłowa suplementacja i zrozumienie, jaki poziom D3 jest nam potrzebny. Poziom witaminy D3 w surowicy to nie wyścigi i im więcej nie znaczy lepiej.
Zakres profilaktyczny i terapeutyczny
Agresywny marketing i wszechobecne zalecenia dotyczące suplementacji witaminy D spowodowały, że przyjmuje się ją w bardzo dużych dawkach i dąży do wysokiego poziomu we krwi bez badania poziomu metabolitu 25(OH)D w surowicy. Rzadko kiedy w literaturze spotykam się z rozróżnieniem poziomów profilaktycznych (optymalnych) u osób zdrowych i terapeutycznych tej witaminy u osób z dolegliwościami (np. skórnymi).
Jeśli jesteś osobą zdrową to poziom 45- 60 ng/ml Tobie w zupełności wystarczy. Pamiętaj, że synteza zachodzi w skórze pod wpływem promieni słonecznych i tego naturalnego procesu nie należy limitować. Nasz organizm wie co robić.
Natomiast przy problemach zdrowotnych wyższe poziomy są wskazane – to zakresy terapeutyczne 70 – 80 ng/ml i należy je utrzymywać w trakcie trwania terapii. Receptory dla witaminy D znajdują się w każdej komórce naszego ciała. Ona jest potrzebna, aby organizm sprawnie przeprowadzał procesy metaboliczne i funkcjonowanie układu immunologicznego.
Im więcej, tym lepiej?
Długotrwała suplementacja wysokimi dawkami bez regularnego oznaczania metabolitu 25(OH)D nie jest właściwa. Poziom potencjalnie toksyczny to około 250 ng/ml.
Dawkę należy ustalać indywidualnie po oznaczeniu poziomu we krwi.
Dla prawidłowej syntezy D3 przez skórę istotna jest obecność WAPNIA i KWASÓW TŁUSZCZOWYCH. Zadbajcie o podaż w diecie (wapń – jogurt, kefir, mleka roślinne wzbogacane wapniem, sardynki, migdały, ser feta, oraz dla kwasów tłuszczowych – olej lniany, konopny, z wiesiołka).
Witamina D – skutki zbyt wysokiego poziomu
Zbyt duża ilość suplementowanej D3 powoduje obciążenie wątroby i nerek – to dwa organy, które uczestniczą w jej metabolizmie. Zadaniem nerek jest przekształcenie nieaktywnej formy D3 w aktywną. Przy dużej podaży, nerki dużo przekształcają i uwalniają do krwiobiegu, co może prowadzić do ich przeciążenia.
Co jest efektem zbyt dużej ilości aktywnej D3? Obniżenie wrażliwości (regulacja w dół) receptorów dla D3. Doprowadza to do tego, że w krwi jest wysoki poziom D3, ale nasze receptory ją ignorują, nie wyłapują – bo jest jej za dużo. W związku z tym możemy doprowadzić do sytuacji, że mamy duże stężenie D3 i objawy jej niedoboru. Podobny efekt jest przy insulinooporności i nadmiernej podaży glukozy.
Nie należy się obawiać nadmiaru D3 wytworzonej pod wpływem promieni słonecznych. Półokres rozpadu witaminy D „ze słońca” jest znacznie dłuższy niż wtedy, kiedy korzystamy z wit. D jako suplementu diety.
Prawidłowa suplementacja Witaminy D
W naszym zindustrializowanym świecie, gdzie większość dnia spędzamy w pomieszczeniach i nie korzystamy z promieni słonecznych, suplementacja dobrej jakości witaminą D jest konieczna. Tak samo konieczne jest oznaczenie jej w surowicy krwi przed ustaleniem dawki i ponowne zbadanie po 3 msc. Jeśli jesteś osoba zdrową i masz poziom ok. ng/ml to taki utrzymuj.
Przy suplementacji wit D należy dodawać witaminę K2Mk7 w dawce 100 mikrogramów.
Czasami zawartość witaminy D3 jest na etykietach podawana w mikrogramach (ug lub mcg). Wtedy pamiętajmy, że 1000 IU= 25 ug lub 1 ug = 40 IU, lub też 1 mg = 40 000 IU (1 mg to miligram, czyli 1000 ug).
Na ogół na rynku dostępne są witaminy D w postaci syntetycznej, ale są też witaminy w postaci naturalnej, wytwarzane z lanoliny, czyli tłuszczu znajdującego się m.in. na wełnie owiec. Witamina D z naturalnego źródła ma przewagę nad syntetyczną. Potrzeba suplementacji jest krótsza, szybciej się wchłania.
Na podsumowanie jeszcze raz podkreślę: D3 to kluczowa dla zdrowia witamina, powinna być suplementowana jeśli poziom metabolitu 25(OH)D we krwi jest niższy niż 50 ng/ml w dawce ustalonej indywidualnie przez specjalistę. Nie należy samodzielnie ustalać dawki i przyjmować suplementów „na oko”. Na początku suplementacji należy weryfikować jej skuteczność i robić oznaczenia co 2-3 msc.
Jest różnica w poziomie profilaktycznym i terapeutycznym, ale to po przeczytaniu artykułu już wiecie :-).
Zdrowia!