Wiedza

NAD+ czy jest molekułą młodości? Poznaj 7 skutecznych sposobów jak mieć jej więcej

Plan artykułu: 

Czym właściwie jest NAD+?
Stosunek NAD+ do NADH.
Korzyści NAD+ dla organizmu.
Korzyści NAD+ dla skóry.
Jak naturalnie zwiększyć poziom NAD+?
NAD+ w kremie do twarzy?
Piękna skóra od środka.

Młody wygląd, czy zdrowie — co wybierasz? Dla mnie najlepszym wyborem zawsze jest zdrowie i inwazyjne metody przedłużania młodości takie jak botox, wypełniacze, nici liftingujące to zabiegi, których nie popieram.
Wciąż szukamy sposobów na hamowanie skutków upływu czasu, chcemy czuć się lepiej i wyglądać młodziej. Mam dla Was dobre wiadomości. Pojawia się coraz więcej wyników badań, które mnie cieszą, gdyż pokazują, że istnieją zdrowe, naturalne metody pozwalające na spowolnienie efektów starzenia. Dzisiaj przybliżę Wam, tę oto bohaterkę — małą cząsteczkę znaną jako NAD+.

W artykule dokładnie opiszę, czym jest molekuła NAD+ i podpowiem, jak możecie uzyskać więcej tej cudownej cząsteczki i optymalnie wykorzystać jej działanie. Let’s dive in.

Czym właściwie jest NAD+?

Na początek trochę teorii. NAD oznacza dinukleotyd nikotynamidoadeninowy, a plus w nazwie oznacza formę utlenioną. Składa się z adeniny i nikotynamidu.  NAD+ to tak zwany koenzym – cząsteczka pomocnicza występująca we wszystkich żywych komórkach, jest ona niezbędna do prawidłowej pracy mitochondriów. A mitochondria to centra energetyczne naszych komórek.
NAD+ odgrywa kluczową rolę w wielu funkcjach komórkowych, które utrzymują nas przy życiu, są to: 

 • Przekształcanie spożywanego jedzenia, w energię komórkową.
 • Naprawa DNA.
 • Stymulacja sirtuin (grupa białek mających zdolność wyciszania określonych genów tzw. genów starzenia)
 • Wzmocnienie komórkowego systemu obronnego.

NAD istnieje w 2 formach: NAD+ i NADH. NAD+ i NADH to dwie strony tej samej monety w zależności od położenia elektronów w cząsteczce. NAD wspomaga funkcje komórkowe i reakcje molekularne poprzez przenoszenie elektronów (aktywuje enzymy wspierające reakcje redox). Formą zredukowaną NAD+ jest NADH. NADH jest formą nieaktywną, która przechowuje i dostarcza elektrony do mitochondrialnego łańcucha oddechowego, w celu wytworzenia cząsteczek ATP. Po ich oddaniu przekształcany jest do NAD+, który jest formą aktywną.
NAD+ można porównać do windy. Kiedy winda jest zajęta i przewozi elektron, to jest to NADH. A kiedy kabina jest pusta, gotowa do pracy i odebrania pasażera elektronu, to jest to NAD+.

Podczas procesu starzenia się zwiększone zostaje uszkodzenie DNA i zmniejszenie NAD+, co prowadzi do obniżenia aktywności sirtuin i zmniejszenia wydajności mitochondriów. 

Poziomy NAD+ maleją wraz z wiekiem i podczas nasilenia stresu oksydacyjnego. Niski poziom NAD+ zmniejsza aktywność sirtuin (sirt 1), a niska ich aktywność wiąże się ze starzeniem organizmu i skóry. 

Stosunek NAD+ do NADH

Właściwa proporcja tych dwóch form uważana jest za istotny wykładnik zdrowia. Większe ilości NAD+ przyczyniają się do lepszej kondycji i korzyści zdrowotnych. Natomiast nadmierna kumulacja NADH wiąże się z zaburzeniami funkcjonowania komórek i obniżeniem jakości ich funkcjonowania. Przesunięcie stosunku na korzyść NADH występuje w wielu patologicznych stanach zdrowotnych i sprzyja stanom zapalnym. Zwiększanie ilości NAD+ jest, krótko mówiąc, korzystne zdrowotnie.

Korzyści NAD+ dla organizmu

Ponieważ NAD+ jest niezbędny dla podstawowych funkcji komórkowych, nie możemy bez niego funkcjonować: bez NAD+ wszystkie nasze procesy biologiczne zostałyby zatrzymane. Jeśli poziomy NAD+ nie są optymalne, żaden z naszych systemów w ciele nie będzie działał prawidłowo.  Z drugiej strony, jeśli zwiększymy nasze poziomy NAD+, możemy przywrócić i wzmocnić prawie każdy aspekt naszego zdrowia. Stwierdzono, że zwiększenie poziomów NAD+ przyczynia się do:

 • Zmniejszenia stanu zapalnego.
 • Ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym.
 • Aktywacji genów długowieczności.
 • Ochrony komórek mózgowych.
 • Poprawy cyklu snu i czuwania.
 • Pomocy w zachowaniu giętkości naczyń krwionośnych.

W szczególności NAD+ zyskuje popularność ze względu na imponującą zdolność do wspierania procesu zdrowego starzenia się organizmu. NAD+ może nie tylko pomóc poczuć się młodziej – może też pomóc młodziej wyglądać. I teraz przechodzimy do sedna sprawy. 

Korzyści NAD+ dla skóry 

NAD+ naturalnie spada wraz z wiekiem. A jeden ze skutków ubocznych tego spadku jest widoczny w naszej skórze. Można zauważyć zmniejszoną elastyczność, drobne linie, zmarszczki i przebarwienia. Badania pokazują, że NAD+ może być sekretem utrzymania zdrowej skóry i zachowania młodzieńczego blasku. NAD+ przynosi skórze korzyści na kilka sposobów, w tym:

 • Zachowanie stabilności genomu: 

Komórki tworzące skórę mają wysoki wskaźnik rotacji – co oznacza, że komórki skóry replikują się i zastępują szybciej niż inne typy komórek. Co więcej, skóra spotyka się z falą czynników środowiskowych, takich jak ekspozycja na słońce, zanieczyszczenia i narażenie na różne toksyny. Ta kombinacja sprawia, że skóra jest szczególnie podatna na niestabilność genomową – co oznacza liczne uszkodzenia w DNA, które może zmienić sposób reprodukcji i funkcjonowania komórek. NAD+ wspomaga zachowanie stabilności genomowej komórek skóry, zapobiegając jej uszkodzeniom i starzeniu.

 • Promowanie syntezy związków niezbędnych dla zdrowia skóry:

Stwierdzono, że NAD+ zwiększa produkcję wielu związków, które odgrywają kluczową rolę w zdrowiu skóry, takich jak:

 • Kolagen
 • Keratyna
 • Elastyna
 • Kwas hialuronowy
 • Biopolimery naskórkowe (białka)

Związki te współdziałają ze sobą, aby pomóc skórze zachować elastyczność, strukturę i głębokie nawilżenie.

 • Zwiększenie energii komórkowej:

NAD+ zwiększa produkcję energii w komórkach, co przekłada się na większą aktywność komórkową, promując w ten sposób długowieczność i optymalne funkcjonowanie komórek. NAD+ poprawia również zdolność komórek do samoobrony – czyniąc je bardziej odpornymi na stres oksydacyjny i uszkodzenia. Ten wzrost poziomu energii komórkowej sprawia, że komórki dłużej działają, i z większą wydajnością – spowalniając oznaki starzenia.


Fajnie o tym oczytać, jednak z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób możesz czerpać korzyści z NAD+ i czekasz na konkretne wskazówki. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zwiększenie poziomów NAD+.

Jak naturalnie zwiększyć poziom NAD+?

Przyjrzyjmy się, jak naturalnie zwiększyć poziomy NAD+. 

 • Włącz pokarmy bogate w prekursory NAD+: NAD+ jest syntetyzowany głównie z cząsteczek, które są formą witaminy B3. Tak więc spożywanie pokarmów bogatych w B3 – takich jak zielone warzywa, wątroba, orzechy ziemne i kurczak z wolnego wybiegu – może pomóc zwiększyć poziom NAD+.
 • Zastosuj post przerywany (intermittent fasting-IF): ograniczenie kalorii i post – nawet sporadycznie – mogą zwiększyć poziom NAD+.
 • Spróbuj diety ketogenicznej: ketoza występuje, gdy Twoje ciało zaczyna spalać tłuszcz zamiast węglowodanów. Wprowadzenie organizmu w stan ketozy może pomóc w utrzymaniu zdrowego stosunku NAD + do NADH.
 • Trening: ćwiczenia wymagają, aby Twoje ciało zużywało NADH – w związku z tym wytwarza więcej NAD+.
 • Korzystaj z sauny, ma ona prozdrowotne działanie. Przebywanie w saunie zwiększa poziom NAD+. Sauny na podczerwień (infrared) zwiększają poziomy SIRT1 (aktywują enzym przekształcający NADH w NAD+ w mitochondriach).
 • Stosuj wspierającą suplementację.

Połączenie kilku wybranych lub wszystkich wymienionych kroków w swoich codziennych działaniach może znacznie pomóc w utrzymaniu zdrowych poziomów NAD+, a tym samym zachowaniu młodości.

Suplementacja uzupełniająca NAD+

Podczas gdy, czysty suplement NAD+ nie przetrwałby procesu trawienia, przyjmowanie jednego z najskuteczniejszych prekursorów NAD+ jest istotnym sposobem na zwiększenie jego poziomu. Rybozyd nikotynamidu – jest prekursorem NAD+, który, jak udowodniono klinicznie, zwiększa poziom NAD+. Suplement znajdziecie pod nazwą Niagen (NIAGEN ® – zawiera chlorek rybozydu nikotynamidu).
Chociaż codzienne przyjmowanie suplementu jest doskonałym sposobem na zwiększenie ogólnego poziomu NAD+, to działanie synergistyczne przynosi najlepsze efekty. Jeśli chcecie czerpać korzyści przeciwstarzeniowe z NAD+ to polecam również codzienne stosowanie produktu do twarzy z tą cząsteczką. 

DIETA + TRENING + SUPLEMENTACJA + SAUNA + PIELĘGNACJA

NAD+ w kremie do twarzy?

Zastosowanie kremu lub serum z NAD+ dostarcza ten związek bezpośrednio do komórek skóry. Jest to sposób na uzyskanie korzyści przeciwstarzeniowych – zwłaszcza gdy połączy się NAD+ z innymi składnikami przeciwdziałającymi uszkodzeniom i starzeniu się skóry, takimi jak:

 • czynnik wzrostu naskórka (EGF): ten polipeptyd stymuluje wzrost komórek oraz poprawia zdrowie i ich efektywność. EGF odgrywa szczególnie istotną rolę w regeneracji komórek tworzących obie warstwy skóry – skórę właściwą i naskórek.
 • bioidentyczne polipeptydy: to łańcuchy aminokwasów, które pomagają skórze zachować strukturę i elastyczność. Polipeptydy, które są chemicznie identyczne z tymi wytwarzanymi przez organizm, pomagają wzmocnić komórki skóry – minimalizując pojawianie się drobnych linii i zmarszczek oraz poprawiają barierę skórną.
 • silne przeciwutleniacze: to związki, które zwalczają wolne rodniki – niestabilne cząsteczki, które powodują uszkodzenia oksydacyjne komórek i tkanek. Kontrolowanie poziomu wolnych rodników za pomocą odpowiednich przeciwutleniaczy jest kluczem do zwalczania uszkodzeń, które przyczyniają się do widocznych oznak starzenia się skóry.

W składach szukajcie: Nicotinamide Adenine Dinucleotide

Piękna skóra od środka

NAD+ to istotny sprzymierzeniec w procesie zdrowego starzenia się organizmu. Znalezienie sposobów na naturalne zwiększenie NAD+ i włączenie ich do codziennej rutyny pielęgnacyjnej może znacznie pomóc w starzeniu się z wdziękiem. Prawda jest jednak taka, że aby naprawdę zachować zdrowie i kondycję w miarę starzenia się, trzeba stosować holistyczne, całościowe podejście. Nie ma jednego cudownego suplementu lub kremu, który w pojedynkę będzie kluczem do młodego wyglądu. Powtarzam to w każdym wpisie: nasze otoczenie, sposób żywienia, aktywność fizyczna, higiena snu i myśli stanowią podstawę naszego zdrowia – a dokonywane codzienne wybory sumują się i to one dają efekty. Dlatego staram się zapewnić Wam — moim podopiecznym i czytelnikom, łatwe do zrozumienia i aktualne informacje – dzięki którym możecie stworzyć fundamenty dla zdrowia na resztę swojego życia i podejmować lepsze wybory. 

Dbajcie o siebie holistycznie! 

_______________________________

Teraz nadszedł czas, aby usłyszeć Twój głos. Czy informacje o NAD+ były dla Ciebie zaskakujące? Jakie kroki podejmujesz / podejmiesz, aby zwiększyć poziom NAD+? Zostaw swoje pytania i przemyślenia w komentarzach poniżej!

Dla wnikliwych, linki do publikacji: 

Zobacz pełną ofertę produktów

Przejdź do oferty

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Wyrażając zgodę, zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Privacy Settings saved!
Ustawienia prywatności

Gdy odwiedzasz dowolną stronę internetową, może ona przechowywać lub pobierać informacje w Twojej przeglądarce, głównie w postaci plików cookie. Kontroluj swoje osobiste usługi plików cookie tutaj.


Niezbędne pliki cookie zapewniają podstawowe funkcje, takie jak bezpieczeństwo, zarządzanie siecią i dostępność. Możesz je wyłączyć, zmieniając ustawienia przeglądarki, ale może to wpłynąć na działanie witryny.

Używamy niezbędnych plików cookie, aby nasza strona działała. Chcielibyśmy również ustawić opcjonalne pliki cookie dotyczące wydajności, aby pomóc nam je ulepszyć. Nie ustawimy opcjonalnych plików cookie, chyba że je włączysz. Korzystanie z tego narzędzia spowoduje ustawienie pliku cookie na Twoim urządzeniu, aby zapamiętać Twoje preferencje.

Chcielibyśmy ustawić pliki cookie Google Analytics, aby pomóc nam ulepszyć naszą stronę internetową poprzez zbieranie i raportowanie informacji o tym, jak z niej korzystasz. Cookies zbierają informacje w sposób, który nikogo bezpośrednio nie identyfikuje. Aby uzyskać więcej informacji na temat działania tych plików cookie, odwiedź naszą stronę Prywatność i pliki cookie.

Odrzuć wszystkie usługi
Zaakceptuj wszystkie usługi