Wiedza

Dylematy ochrony przeciwsłonecznej. Co trzeba wiedzieć o filtrach. 

W świecie beauty filtry przeciwsłoneczne stoją wysoko w hierarchii kosmetyków. Słusznie, fotoprotekcja jest bardzo istotna dla zdrowia i wyglądu skóry. Mało się jednak mówi o tym co tak naprawdę zawierają kremy mające chronić nas przed promieniami słonecznymi. Mało się mówi o składnikach kremów a znacznie więcej konsystencji, potencjale komedogennym, rolowaniu na skórze, stapianiu z podkładem.

Według mnie to bardzo ważny kosmetyk i powinniśmy wybrać go odpowiedzialnie. Czy korzystniej dla zdrowia jest stosować kremy z filtrem, czy może lepiej traktować je ostrożnie?

Możesz być zaskoczona, gdy dowiesz się, że z badań wynika, iż noszenie kapelusza, okularów przeciwsłonecznych i długich rękawów skuteczniej zapobiega poparzeniom słonecznym niż kremy przeciwsłoneczne [1]. Dlaczego więc częstość występowania czerniaka, najniebezpieczniejszej postaci raka skóry, wzrasta? Okazuje się, że sam filtr przeciwsłoneczny nie zabezpieczy przed tym rodzajem nowotworu. Użycie preparatów z filtrami z wysokim indeksem ochrony (SPF 50) może spowolnić proces onkogenezy, ale nigdy w pełni go nie zatrzyma. Wyjaśniać to może, dlaczego ludzie, pomimo regularnego stosowania kremów z filtrem UV chorują na czerniaka.

Sunscreen alone is not enough.

Chemiczny czy mineralny?

Aby ułatwić Ci zrozumienie różnic pomiędzy filtrami i pomóc w wyborze, pamiętaj, że istnieją dwie główne różnice między mineralnymi i chemicznymi filtrami przeciwsłonecznymi. Pierwsza różnica to skład – mineralne zawierają bezpieczne składniki, a chemiczne – nie. Druga to ich wpływ na organizm,  i znów mineralne – ok, chemiczne – nie. Krótko mówiąc, unikaj potencjalnie niebezpiecznych chemicznych filtrów przeciwsłonecznych i trzymaj się bezpieczniejszych mineralnych.

Wśród filtrów mineralnych mamy dwie substancje: dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide), który w dużej mierze chroni przed promieniowaniem UVB, w mniejszym przed UVB oraz tlenek cynku (Zinc Oxide) skuteczniejszy wobec szerszego zakresu promieniowania UVA, ale węższego UVB.

Filtry mineralne – fakty:

 • Zawierają bezpieczny tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. 
 • Bezpieczny dla dzieci i osób o wrażliwej skórze.
 • Działa poprzez tworzenie fizycznej bariery przed słońcem na skórze.
 • Zarówno tlenek cynku i dwutlenek tytanu nie są komedogenne (dla pewności potencjału komedogennego sprawdzaj pozostałe składniki kosmetyku).

Filtry chemiczne – fakty:

 • Zawierają oksybenzon, oktokrylen lub homosalat w celu ochrony przed słońcem.
 • Wszystkie ww. są łatwo wchłaniane przez organizm już po jednej aplikacji.
 • Efekty uboczne są niepokojące, zwłaszcza dla dzieci.
 • Oksybenzon wiąże się z wieloma obawami dotyczącymi bezpieczeństwa kobiet w ciąży, ich płodów, matek karmiących i ich niemowląt [2].
 • Naukowcy zauważają, że około 97 % badanych osób ma oksybenzon obecny w moczu i różne stężenia tej substancji są obecne w rzekach i rybach na całym świecie.
 • Oksybenzon jest substancją toksyczną dla środowiska powodującą m.in. śmiertelność ryb i bielenie rafy koralowej.
 • Cztery badania opublikowane w 2020 r. potwierdzają wcześniejsze ustalenia, że ​​oksybenzon może działać jako zagrożenie endokrynne (rozregulowuje hormony) i może zwiększać ryzyko raka piersi i endometriozy (Kariagina 2020, Peinado 2020, Rooney 2020, Santamaria 2020) – więcej informacji na ewg.org

A teraz przestań czytać, weź swój krem przeciwsłoneczny i sprawdź, czy zawiera oksybenzon, oktokrylen lub homosalat – jeśli tak to wyrzuć go do kosza!

Lista zagrożeń związanych ze stosowaniem kremów z filtrem. 

1. Wysoki SPF w kremie przeciwsłonecznym wprowadza w błąd

Ogólnie rzecz biorąc, większość ludzi zakłada, że filtr przeciwsłoneczny z SPF 100 jest dwa razy silniejszy niż filtr przeciwsłoneczny z SPF 50. Ale to po prostu nieprawda. Prawidłowo nałożony (!) filtr przeciwsłoneczny SPF 50 blokuje 98% promieni UVB, podczas gdy SPF 100 blokuje 99%. Tak więc dodatkowa ochrona w SPF 100 jest bardzo mała, prawie niezauważalna. Niestety, daje to wielu ludziom fałszywe poczucie bezpieczeństwa i prowadzi do przekonania, że mogą dłużej przebywać na słońcu, ponieważ SPF jest wyższy.

Co więcej, wyższe stężenie chemikaliów w kremie przeciwsłonecznym o wyższym SPF jest niepotrzebne i wręcz niebezpieczne. Po spojrzeniu na maleńką dodatkową ochronę przeciwsłoneczną, jaką oferują filtry przeciwsłoneczne o wyższym SPF, trudno jest uzasadnić rozprowadzanie jeszcze większej ilości chemikaliów na skórze. Zwłaszcza gdy te chemikalia powodują raka, zaburzenia równowagi hormonalnej i reakcje alergiczne.

2. Brak dowodu, że stosowanie kremów ochrony przeciwsłonecznej zapobiega większości nowotworów skóry

Według National Cancer Institute wskaźnik przypadków czerniaka potroił się w ciągu ostatnich 40 lat [3]. Potroił się! Oczywiście, ekspozycja na słońce odgrywa rolę w rozwoju czerniaka, podobnie jak inne czynniki. Sam filtr przeciwsłoneczny nie zapobiega nowotworom skóry. Pamiętaj, że posmarowanie się kremem i beztroska kilkugodzinna ekspozycja na słońce to nie jest dobre rozwiązanie. Słońce należy dozować odpowiedzialnie, nawet mając na skórze fotoprotekcję. 

3. Na rynku wciąż dostępne są kremy z toksycznymi składnikami

Przeprowadzona w tym roku przez Environmental Working Group (EWG) ocena 750 plażowych i sportowych filtrów przeciwsłonecznych wykazała znaczne problemy. EWG odkryło, że około dwie trzecie, posiada gorszą ochronę niż deklaruje i zawiera składniki, takie jak oksybenzon, potencjalnie zaburzający hormony związek chemiczny, który jest łatwo wchłaniany przez organizm.

4. Wodoodporne filtry przeciwsłoneczne dają błędne poczucie bezpieczeństwa

Większość ludzi wierzy, że mogą nakładać kremy z filtrem, pływać, wyjść, wycierać się, a krem ​​pozostanie mocno na skórze. Szczerze mówiąc, to nieprawda. Prawie niemożliwe jest oszacowanie dokładności wodoodpornych filtrów przeciwsłonecznych. Co to oznacza dla Ciebie? Nie należy polegać na tym, że krem ​​przeciwsłoneczny będzie wodoodporny przez określony czas na butelce. Należy często i obficie aplikować ponownie.

5. Mineralne filtry przeciwsłoneczne zawierają nanocząsteczki

Wiesz już, że filtry mineralne to lepszy wybór. Zanim kupisz, sprawdź, czy zawierają nanocząsteczki. Historycznie problem polegał na tym, że konsumenci nie lubili, że te mineralne filtry przeciwsłoneczne stały się białe i kredowe na ich skórze. Dlatego firmy zajmujące się filtrami przeciwsłonecznymi zaczęły stosować nanorozmiarowe wersje tych minerałów. Skutki uboczne są w dużej mierze nieznane.

Być może nie jest zaskoczeniem, że nie wiemy wszystkiego, co chcielibyśmy wiedzieć o ich działaniu, ponieważ producenci nie są zobowiązani do ujawniania właściwości cząstek użytych w ich filtrach przeciwsłonecznych.

6. Niektóre filtry przeciwsłoneczne zaburzają hormony i alergeny

Ponieważ chemiczne filtry przeciwsłoneczne są wchłaniane ogólnoustrojowo, konieczne jest zrozumienie, dlaczego ma to znaczenie.[7] Gdy chemiczne filtry przeciwsłoneczne wnikną w skórę, dostają się do krwioobiegu. Obecne są w moczu, a nawet w mleku matki.

Niektóre składniki chemicznych filtrów blokują lub naśladują hormony. Przykładem tego jest badanie przeprowadzone na dorastających chłopcach. Chłopcy z wyższym poziomem oksybenzonu we krwi mieli znacznie niższy poziom testosteronu.[8] 

7. Uwaga na palmitynian retinylu w kremach

Przemysł ochrony przeciwsłonecznej dodaje formę witaminy A do prawie jednej czwartej wszystkich filtrów przeciwsłonecznych. Nazywa się palmitynianem retinylu i jest przeciwutleniaczem, który spowalnia starzenie się skóry. Jednak badania wskazują, że palmitynian retinylu może przyspieszyć rozwój guzów i zmian skórnych, gdy zostanie nałożony na skórę w obecności światła słonecznego.[9]

Zalecam unikanie kremów przeciwsłonecznych, produktów do ust i balsamów do skóry zawierających witaminę A, często określaną jako „palmitynian retinylu” lub „retinol”. EWG zgadza się, a nawet sugeruje konsumentom unikanie tych produktów. [10]

8. Problemy środowiskowe 

To bardzo niepokojące, że oksybenzon jest tak niebezpieczny dla życia w oceanach, że Hawaje zakazały stosowania filtrów przeciwsłonecznych, które go zawierają, ponieważ są szkodliwe dla ryb i raf koralowych.

Co niepokojące, niektóre z tych chemikaliów znajdują się nawet w rybach, co ma szkodliwy wpływ na łańcuch pokarmowy, gdyż zjadamy je wraz z oksybenzonem [11]. Jeśli te chemikalia są na tyle szkodliwe, że można je zakazać z powodu szkodzenia koralom i rybom, dlaczego wciąż nakładamy je na skórę?

9. Wpływ ochrony przeciwsłonecznej na witaminę D3

Jeśli stale stosujesz krem z filtrem i nie wystawiasz skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Aby wyprodukować witaminę D3, musisz być wystawiony na działanie promieni słonecznych bez filtra. Zalecam 15-20 minut dziennie ekspozycji na słońce, a dopiero później nałożenie kremu. 

Duża część społeczeństwa ma niski poziom witaminy D3. Jeszcze bardziej szokujące jest to, że część ma poważny niedobór. Jeśli obawiasz się, że nie masz wystarczającej ilości tej witaminy, powinieneś oznaczyć parametr 25-OH-D3 i ewentualnie zastosować odpowiednio dobraną suplementację.

Jeśli jesteś w sklepie i nie wiesz, co kupić, zajrzyj na stronę EWG https://www.ewg.org/  Prawie wszystkie filtry przeciwsłoneczne na rynku znajdują się na ich stronie. Są oceniane na podstawie bezpieczeństwa użytych składników. Uważam, że te oceny są bardzo cenne.

Oto kluczowe wnioski dotyczące bezpieczeństwa ochrony przeciwsłonecznej:

 • Najlepszą ochroną przeciwsłoneczną są długie rękawy, kapelusz z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne. Sam krem z filtrem to za mało. 
 • Korzystaj 20 minut dziennie ze słońca bez ochrony. To pozwala na syntezę D3. 
 • Unikaj chemicznych filtrów przeciwsłonecznych, zwłaszcza tych z oksybenzonem.
 • Chemiczne filtry przeciwsłoneczne powodują szereg problemów zdrowotnych, w tym zaburzenia hormonalne. 
 • Wybieraj bez nanocząsteczkowe filtry przeciwsłoneczne z tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu.
 • Sprawdzaj produkty na stronie EWG. Tutaj możesz wpisać markę swojego kremu i dowiedzieć się, czy jest dla Ciebie bezpieczny:
  https://www.ewg.org/sunscreen/best-sunscreens/best-beach-sport-sunscreens/

Mały przewodnik do schowania do portfela od EWG, który pomoże dokonać lepszego wyboru kremu z filtrem:

Źródła: 

[1] https://link.springer.com/article/10.1007/s10552-011-9780-1
[2] https://academic.oup.com/jes/article/2/8/903/4999716
[3] https://seer.cancer.gov/statfacts/html/melan.html
[4]https://www.federalregister.gov/documents/2019/02/26/2019-03019/sunscreen-drug-products-for-over-the-counter-human-use
[5] https://www.ewg.org/sunscreen/report/executive-summary/
[6]http://wayback.archive-it.org/7993/20180125094109/https://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm359437.htm
[7] https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2733085
[8] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27383665
[9] https://ntp.niehs.nih.gov/ntp/htdocs/lt_rpts/tr568_508.pdf
[10] https://www.ewg.org/sunscreen/report/the-problem-with-vitamin-a/
[11] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29981751

Zobacz pełną ofertę produktów

Przejdź do oferty

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Wyrażając zgodę, zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Privacy Settings saved!
Ustawienia prywatności

Gdy odwiedzasz dowolną stronę internetową, może ona przechowywać lub pobierać informacje w Twojej przeglądarce, głównie w postaci plików cookie. Kontroluj swoje osobiste usługi plików cookie tutaj.


Niezbędne pliki cookie zapewniają podstawowe funkcje, takie jak bezpieczeństwo, zarządzanie siecią i dostępność. Możesz je wyłączyć, zmieniając ustawienia przeglądarki, ale może to wpłynąć na działanie witryny.

Używamy niezbędnych plików cookie, aby nasza strona działała. Chcielibyśmy również ustawić opcjonalne pliki cookie dotyczące wydajności, aby pomóc nam je ulepszyć. Nie ustawimy opcjonalnych plików cookie, chyba że je włączysz. Korzystanie z tego narzędzia spowoduje ustawienie pliku cookie na Twoim urządzeniu, aby zapamiętać Twoje preferencje.

Chcielibyśmy ustawić pliki cookie Google Analytics, aby pomóc nam ulepszyć naszą stronę internetową poprzez zbieranie i raportowanie informacji o tym, jak z niej korzystasz. Cookies zbierają informacje w sposób, który nikogo bezpośrednio nie identyfikuje. Aby uzyskać więcej informacji na temat działania tych plików cookie, odwiedź naszą stronę Prywatność i pliki cookie.

Odrzuć wszystkie usługi
Zaakceptuj wszystkie usługi